Poradnik: Jak zamontować fototapetę?

Kategorie Aktualności

Chociaż montaż fototapety często zleca się fachowcom, można wziąć to zadanie na własne barki. Podpowiadamy jak:

Potrzebne narzędzia:

  • klej (dołączony zazwyczaj do fototapety)
  • nożyk do tapet
  • miękka szczotka lub wałek z gumową rolką
  • poziomica

Krok 1: Przygotuj ścianę

Ściana, na której zamierzasz zamontować fototapetę powinna być przede wszystkim sucha i równa – nie mogą znajdować się w niej żadne dziury, wgniecenia, pęknięcia itp. gdyż fototapeta odwzoruje wszelkie niedoskonałości i nie zdoła ich zamaskować.
Jeśli ściana pomalowana jest farbą lateksową, przetrzyj ją papierem ściernym o grubej ziarnistości.

Minimum na dobę przed montażem fototapety zagruntuj ścianę: pomaluj ścianę unigruntem. Gruntowanie zapewni łatwy montaż, a co najważniejsze – trwały!

Krok 2: Montowanie

Wyjmij fototapetę z opakowania – ma ona postać pasów, tzw. brytów. Rozłóż je na podłodze w takiej kolejności, w jakiej zamierzasz je nakleić na ścianę, sprawdź wymiar.
Posmaruj pierwszy bryt fototapety klejem i złóż go na pół – uważając, by nie dociskać go w miejscu zgięcia. Pozostaw na 3 minuty, a potem rozłóż fototapetę i zacznij przyklejać na ścianę – najlepiej zacząć od miejsca najlepiej oświetlonego, np. przy oknie. Przyklej fototapetę tak, by przy suficie pozostał nadmiar, który później odetniesz nożykiem. Za pomocą poziomicy wypoziomuj pierwszy bryt, by następne zostały naklejone równo. Za pomocą miękkiej szczotki dociśnij od środka do zewnątrz bryty fototapety, by usunąć pęcherzyki powietrza. Podklej szew, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Pozostałości kleju łatwo usuniesz zwilżoną szmatką lub gąbką.
Pozostaw fototapetę do wyschnięcia, unikając silnego grzania i przeciągów.

Przed przyklejaniem fototapety przy gniazdkach/włącznikach, odłącz prąd! Używaj izolowanego wkrętaka. Zdejmij obudowy gniazdek/włączników. Przykryj brytem fototapety gniazdka/włączniki – przy gniazdkach najpierw dociśnij fototapetą styki uziemienia; przy włącznikach – natnij najpierw fototapetę na krzyż. Gdy klej już wyschnie, nożykiem wytnij gniazdka/włączniki, tak by obudowa zdołała zakryć wycięcie. Zamontuj obudowy.

Gotowe! Twoja wymarzona fototapeta jest już elementem Twojego wnętrza!

Jeśli jednak nie masz odwagi spróbować swoich sił w montażu fototapety, postaw na fachowców i ich złote rączki – cena usługi jest rozsądna, a efekty na pewno będą zadowalające na długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *